Небезпечні короїди: як шкідники-жуки руйнують дерев'яні будинки

Короїди – це невеликі жуки, довжина тіла яких найчастіше становить від 5 до 6 мм. Вони живуть у лісах і будують гнізда під корою ослаблених дерев, але за різкого збільшення популяції починають шукати нові місця виведення потомства. Знайти їх можна у садівничих товариствах, де вони знищують плодові дерева. Часто разом із дровами чи будівельними матеріалами вони переселяються до будинків, де починають активно розмножуватися.

Ушкодження, що залишаються короїдами, торкаються периферичних шарів деревини, тому багато власників будинків не поспішають викликати фахівців для знищення шкідників. Як позбутися від жука шашеля в деревені дивіться за посиланням https://xsmart.com.ua/?p=16668.  Чому така тактика призводить до катастрофи і чим насправді небезпечні короїди, що оселилися у лісоматеріалах?

Де селяться короїди

Короїдів можна зустріти скрізь, де є потрібна кормова база. Найчастіше ці жуки нападають на хвойні дерева (ялинки, сосни та ін), але зустрічаються серед них і поціновувачі листяних порід (березовий заболонник). Жуки короїди не ушкоджують глибокі верстви деревини, як карантинні вусані. Свої гнізда вони прогризають у соковитому лубі, де розташовані ситоподібні трубки, якими багатий поживними речовинами деревний сік переміщається від коренів до кроні. Тут шкідники роблять маткові ходи, в яких відкладають десятки яєць. Личинки, що з’явилися з них, не заглиблюються в деревину, а продовжують бенкетувати під корою, проробляючи розгалужену мережу тунелів, яка у різних видів жуків відрізняються за будовою. Площа таких гнізд може досягати кількох квадратних дециметрів, а простір усередині виявляється заповненим буровим борошном, змішаним з екскрементами личинок короїду.

Чим небезпечні короїди

Личинки короїдів не здатні прогризти наскрізь колоди або товсті балки, як це роблять вусані, але наслідки їхньої діяльності виявляються не менш катастрофічними.

  1. Будуючи свої гнізда під корою здорових дерев, короїди знищують клітини камбію, внаслідок чого сосни та ялинки перестають отримувати поживні речовини з ґрунту. Результатом неконтрольованого розмноження шкідників стає усихання та загибель цілих лісових масивів.
  2. Особливу привабливість цих жуків представляють ослаблені дерева. Поселяючись у них, короїди сприяють прискореному розкладанню деревини та допомагають позбавляти ліси від стволів, що впали. Порубкові залишки та лісоматеріали також можуть залучити цих жуків. Уражені короїдами колоди та дошки мають характерні ушкодження периферичних шарів деревини. Іноді ходи, що прокладаються шкідниками, йдуть на велику глибину і віддруковуються не тільки в лубі, але і на заболоні. В результаті суттєво знижується якість отриманих при розпилюванні дощок.
  3. Короїди не люблять суху деревину. Розвиток більшої частини цих шкідників стає неможливим, якщо довкілля недостатньо вологе. Тому у короїдів сформувалися симбіотичні відносини з деякими видами цвілевих грибів:

— Соснові лубоїди поширюють суперечки цвілевих грибів роду Cerastomella, які утворюють синій наліт на деревині. Частиною цих мікроскопічних грибів є невидимий оком міцелій, який глибоко проникає у деревні волокна та руйнує їх. Уражені лісоматеріали втрачають свої технічні характеристики і не можуть застосовуватись у будівництві.

— Західні непарні заболонники та короїди-древесники заражають дерева не лише синьою пліснявою. Вони спеціально переносять під кору особливі різновиди цвілевих грибів, які починають розмножуватися в личинкових ходах. Сприяючи розкладанню деревини, вони утворюють живильну масу (амброзію), без якої не можуть вижити личинки цих жуків.

— Заболонники з роду Scolytus розповсюджують по стовбурах дерев спори грибів, що викликають графіоз ільмових. Це грибкове захворювання призводить до відмирання судин, що проводять поживні речовини, які починають заповнюватися камедеподібною масою. Головним симптомом хвороби стає побуріння деревини. Внаслідок діяльності паразитичних грибів здорові дерева всихають та гинуть. У процесі розвитку короїди можуть розносити суперечки гриба з одних частин дерева інші. Наприклад, під час додаткового харчування молоді жуки заражають тонкі гілочки, а період розмноження переносять патоген інші рослини.

Небезпечні короїди: як шкідники-жуки руйнують дерев'яні будинки

  1. Личинки короїдів, що заселяють деревні стовбури або лежать на галявині колоди, прокладають усередині них ходи, заповнені сумішшю бурового борошна та екскрементів. Завдяки такому субстрату підвищується рівень вологості, а цвілеві гриби починають розмножуватися швидше. Власники заражених короїдами будівельних матеріалів нерідко виявляють на них гниль і вогнища плісняви, які швидко поширюються по деревині.
  2. Серед короїдів зустрічаються як моногамні, і полігамні види. Якщо одна самка жука зможе залишити по собі 100 яєць, то у складних гніздах, збудованих кількома самками, може відродитися до кількох сотень личинок. Площа, займана їх ходами, виявляється просто ог ромної, як і масштаби поширення цвілевих грибів.
  3. Короїди становлять велику небезпеку для лісів та дерев’яних будівель через величезну швидкість, з якою вони розмножуються. За рік ці жуки здатні давати до 2 генерацій, при цьому через 2-4 тижні після основного світла може з’явитися сестринське покоління. Чим довше короїди перебувають у будинку, тим вищою стає щільність його заселення шкідниками. В результаті будови починають руйнуватися і за лічені роки перетворюються на гнилі розвалюхи.

Купівля заражених короїдами лісоматеріалів стає величезною проблемою для власника. Личинки, що поїдають деревину, знижують товарні властивості виробів і погіршують їх сортність, проте найбільшу небезпеку становлять не самі шкідники, а їх постійні супутники — плісняві гриби. Якщо подивитися на гніздо короїдів у розрізі, то можна побачити, що деревина, що оточує личинкові ходи, змінила колір, стала пухкою і починає розсипатися. Процеси, що відбуваються в ній, стають результатом зараження і поширюються по всьому стволу дерева або будівельних матеріалів разом зі збільшенням чисельності жуків. Якщо Ви хочете зберегти свій будинок в цілості та безпеці, не зволікайте і замовляйте аерозольну обробку від короїду у Першій Фумігаційній Компанії. Наші фахівці позбавлять Ваш будинок від шкідників та гарантують результат.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *