Коли в черговий раз будильник будить вас і починається метушливий робочий день, ви вискакуєте з ліжка, біжіть у ванну, швидко одягаєтеся, вибігаєте на роботу, випиваєте чашку кави, читаєте ранкові газети, і беретеся за роботу, готові до того, щоб “народити” оригінальну ідею.
Однак, як показують останні дослідження сучасного блогу Mostrda, те, як ми проводимо свій ранок, вбиває наші шанси на творче мислення. Справа в тому, що це йде абсолютно врозріз з тими умовами, які, як стверджують нейропсихології та когнітивні психологи, сприяють гнучкому відкритому мисленню.
Так, наприклад, у дослідженні, опублікованому минулого року, вчені заявили, що творчі ідеї найчастіше приходять до нас, коли ми перебуваємо у загальмованому та несфокусованому стані. Психічні процеси, які перешкоджають відволікаючим і недоречним думкам у такі моменти, ослаблені, що дозволяє робити несподівані та інколи надихаючі зв’язки. У сонної людини більш розмитий “фокус уваги”, що дозволяє йому розширити пошук у своїх мережах знань. Це розширення веде до кращого вирішення творчих завдань. Не надаючи собі достатньо часу, щоб налаштуватися на такий “безладний” стан, ми позбавляємо себе дивовижних рішень. Для тих, хто рано встає, саме творчий час настає, коли ми починаємо розслаблятися на початку вечора.
Стресова поїздка на роботу також не додасть вам нових оригінальних ідей. Гормон стресу кортизол ушкоджує мієлін, жирова речовина, що покриває клітини мозку, що уповільнює швидкість, за допомогою яких сигнали передаються між нейронами, що зменшує шанси на момент “Еврика!”.
Також, хоча нам здається природним читати ранкові газети вранці і бути в курсі всіх подій, варто відкласти це до кінця робочого дня. Недавнє дослідження в журналі Psychological Science виявило, що ті, хто дивився короткий відео кліп, який їх засмучував, з меншою ймовірністю вирішували завдання творчіше, ніж ті, хто дивився оптимістичніший кліп. І найгірше почувалися ті, хто дивився новини про землетрус.
Справа в тому, що позитивний настрій підвищує “когнітивну гнучкість”, тоді як поганий настрій звужує наші розумові горизонти.
Єдине, що ми робимо правильно вранці, то це п’ємо каву. Кофеїн робить нас не тільки більш пильними, а й збільшує рівень допаміну в мозку, який впливає на почуття мотивації та винагороди, коли до нас на думку спадає геніальна думка.
То як же перебудувати свій ранок, щоб підвищити свої творчі здібності розв’язання задач? Потрібно поставити будильник на кілька хвилин раніше за намічений час, а прокинувшись, полежати в ліжку, слідуючи за тим, куди ведуть вас ваші думки. Потім трохи довше постояти під теплим душем, відганяючи думки, спрямовані на вирішення завдань на користь ще більшого розумового розширення. Під час поїздки на роботу потрібно глибоко дихати, а не нервувати з приводу пробок. А після того, як ви опинилися в офісі та випили свою чашку кави, потрібно насамперед не читати новини, а дивитися кумедне відео.